Dnes spojíme praktické s užitečným a povíme si něco o kontaktních čočkách. Pokusím se vyvrátit některé mýty a nastínit pohled člověka, kterého se dioptrie už nějaký ten pátek drží jako klíště.

První čočky = co a jak. Pokud o čočkách přemýšlíte, určitě vám nedá spát otázka, jak a kde je koupit. Rada šílené autorky tohoto blogu - zajděte si na oční, nechte si prohlédnout zrak, změřit dioptrie a čočky si kupte na internetu. Optejte se známých, jaké kupují, pročtěte recenze a jděte do toho. Proč to zmiňuji hned na začátku? Chci poukázat na chyby, které jsem udělala já.

Z počátku jsem si zašla k očnímu lékaři. To byla dobrá volba. Nechala jsem si přeměřit zrak, zjistila kolik dioptrií mi přibylo na kontě a zmínila se o kontaktních čočkách. Bylo mi sděleno, že má cesta bude pokračovat do nejbližší optiky a tam si čočky objednám. Dlouho jsem nechtěla otálet, takže jsem vše domluvila a na nejbližší volný termín měla domluvenou "instruktážní návštěvu".


V čem spočívala? Poseděla jsem si hodinu na židli, vyslechla odbornější informace, které bych s jistotou našla i na internetu a jako dárek jsem dostala balíček klasických čoček s několika minutovým vysvětlením o jejich používání. Na závěr mi bylo drze oznámeno, že je tato instruktážní návštěva placená, takže jsem zaplatila pár stovek, sbalila svých pět švestek a namířila si to domů.

Tuto story vám nepíšu proto, že bych snad chtěla někoho pošpinit, či urazit, ale chci vám jednoduše poradit, aby jste to udělali lépe, než já. A to je? Zajděte si na oční, nechte si zkontrolovat zrak, změřit dioptrie a z internetu objednejte čočky i s roztokem. Zacházet se s nimi naučíte podle ochotných Youtuberů na Youtube a máte to ještě zadarmo.

Hlavně se nesmíte bát, protože VY to zvládnete. :)Barevné čočky x  klasické čočky? V několika diskuzích na internetu jsem četla zastrašující příběhy klasických mániček, pro které byly barevné kontaktní čočky nemyslitelné a kvalitně nesrovnatelné s klasickými čočkami. Trochu mě to vyděsilo, ale zvědavost na sebe nedala dlouho čekat a už jsem měla jeden pár Magic Eye doma. A jelikož jsem měla doma ještě klasické čočky z optiky, které mi dali při instruktážní návštěvě, mohla jsem s klidným svědomím srovnávat. A výsledek? Nevěřte přihlouplým diskuzím, čočky si byly a jsou zcela rovny.


 

Jak dobře kryjí barevné kontaktní čočky? Od každého výrobce jsou čočky jiné a u barevných je zvlášť specialita vybrat ty lepší. Já jsem po shlédnutí videí a načtených zkušenostech vybrala značku Magic Eye, která mi poměrně sedla. Krytí bych hodnotila jako velmi dobré, vzhledem k tomu, že cenově vyjdou super.Mám moc dioptrií, můžu mít kontaktní čočky? Toto je poměrně individuální otázka, na kterou by nejpřesněji odpověděl oční lékař. Z mých výzkumů jsem ale došla k názoru, že nad 7 dioptrií bych do čoček nešla. Takže myslím, že do "mého rozpětí" se vlezete levou zadní. :)
Čištění kontaktních čoček? Je velmi jednoduché. Každý den nalijte do pouzdra přiměřené množství roztoku (já vlastním značku Complete RevitaLens, který můžu rozhodně doporučit) a čočky v něm necháte vykoupat po celou noc. Ráno si je nasadíte a večer vyndáte.

Neměňte roztok, nevytahujte čočky a slepota si vás najde! :DDenní, čtrnáctidenní, měsíční, čtvrtletní, půlroční, roční? Interval nošení čoček je různý a rozhodně máte z čeho vybírat. Především ale zvažte vaši důslednost, která v nošení čoček hraje významnou roli.

Je rozdíl, pokud máte čočky denní, nebo půlroční. S denními můžete jít na párty, zpít se do němoty a krom toho, že uvidíte velké kulové, když čočky ztratíte, tak se zas tak moc nestalo. Pokud ale ztratíte čočky, které máte mít ještě čtvrt roku, tak je problém na světě, ani nevíte jak rychle. Takové ztráty se vám potom pěkně prodraží, ač si můžete zpočátku gratulovat, jak výhodně jste nakoupili.

Čočky a líčení? Za poslední rok, co čočky nosím, jsem zatím nezaznamenala nic, co by mé vášnivé líčení omezovalo. Můžu se zlíčit jako čarodějnice a čočky to v pohodě přečkají. S vyšší opatrností však nanáším řasenku, či tekuté linky. Pokud se vám snad podaří čočku trefit, mazejte si ji pořádně vypláchnout do roztoku.


Klady x zápory kontaktních čoček? 

Zápory - možná nesnášenlivost, nutná důslednost, zvýšená hygiena, možný zánět - pouze z vlastní blbosti. A to je vše. Pojďme se podívat na výhody. :)

Výhody - můžete se rozloučit s otravným zamlžováním dioptrických skel, které mě osobně vždy dokázalo neuvěřitelně dopálit. Při sportu se nemusíte omezovat, vidíte a nemusíte se bát, že brýle rozbijete. Vynikne celý váš obličej, výrazné líčení a můžete si dovolit mohutné šperky, které by si dřív, ač s milovanými brýlemi, jednoduše nesedly.

Co oceňuji nejvíce, a doteď si to celými doušky vychutnávám, jsou sluneční brýle. Dřív jsem musela mít jenom dioptrické, přičež mi svítilo do očí, sluneční paprsky se odrážely každou chvíli a bylo to velmi nepohodlné. Teď vidím, nesvítí mi do očí a ještě mám pěkné pilotky. A na závěr to nejlepší, můžete si změnit barvu očí!

Vychytávky k čočkám? ANO! I k čočkám se dají sehnat různé vychytávky blbosti! Počínaje aplikátorem na čočky, zázračnými kapkami, až po regenerační polštářky. V podstatě jsou to ale zbytečnosti, které si pořizujete jenom kvůli tomu, že jste dostali k nákupu bonusové body.

A co staré dobré brýle?  Pokud si koupíte dioptrické čočky, ať už barevné, či nebarevné, doporučuji zvážit koupi brýlí. Přece jen, pokud sedíte většinu dne u počítače, což nehádám, ale v dnešním století s jistotou vím, budou pro vás mnohem pohodlnější brýle. No a pak jsou tu záněty ze špatného čištění čoček, kdy se bez brýlí jednoduše neobejdete.


A jak jste na tom Vy?

Jste slepí jako patrona, nebo máte zrak jako ostříž?